Együttműködés a foglalkoztatásért Vásárhelyen

A munkaerő piaci kereslet és kínálat összehangolása a célja annak a megállapodásnak, melyet ma délelőtt írtak alá a térség foglalkoztatásfejlesztésben érintett szereplői. A cél, hogy a közel hároméves program végére, több, mint háromszáz embert álláshoz juttassanak Hódmezővásárhelyen. Erre közel egymilliárd forint áll majd a szakemberek rendelkezésére, melyet egy Európai Uniós forrás biztosít.

A helyi és a megyei önkormányzatok, a kormányhivatal, az iparkamara képviselői, és a helyi cégek, vállalkozások megbízottjai voltak jelen ma délelőtt azon a megbeszélésen a Fekete Sasban, amelynek a középpontjában a foglalkoztatottsági szint emelése állt. A Hódmezővásárhelyre érkező mintegy 9,8 milliárd forintos uniós forrásból ugyanis 821 millió forintot lehet erre fordítani a következő években. Annak érdekében, hogy ez az összeg célzottan hozzájáruljon a vásárhelyi munkaerő piaci kereslet és kínálat egyensúlyához, egy paktumot írtak alá a térség foglalkoztatásban érintett szereplői.

„A foglalkoztatási együttműködés tartalma, hogy a paktum tagjait alkotó vállalkozói körrel közösen kialakított stratégia mentén olyan képzési és foglalkoztatási programok valósuljanak meg, mellyel Hódmezővásárhely munkaerőpiaca bővül, a célcsoport képzettségi szintje emelkedik, foglalkoztatási és elhelyezkedési esélyei nőnek.” – foglalta össze a megállapodás lényegét Dr. Kovács László, a Hódmezővásárhelyi Önkormányzat Pénzügyi és Gazdasági Bizottságának elnöke.

Zakar Péter, a Csongrád Megyei Kormányhivatal munkatársa hozzátette: az elmúlt időszakban több, hasonló paktumot is kötöttek az országban, és a térségben is és ezek eredményessége nyilvánvaló.

„Ha 2010-ig tekintünk vissza, akkor a regisztrált álláskeresők száma Csongrád megyében 20 000 fő felett volt, ez pedig az elmúlt öt év vonatkozásában kevesebb, mint felére csökkent az álláskeresők száma, így mindenképpen indokoltnak tartjuk, hogy ezt a paktum megállapodások az arra hivatott célt tudják szolgálni.” – hangsúlyozta Zakar Péter.

A Csongrád Megyei Önkormányzat szerepe is jelentős lesz ebben a programban, alelnökként, Ádók János köszöntő beszédében hangsúlyozta: a megyében főként Szegeden és Hódmezővásárhelyen múlik mennyire lesz kiegyensúlyozott a gazdasági fejlődés, így kiemelt szerepe van az összefogásnak.

A projekt szakmai vezetője, Orvosné Bánvölgyi Éva prezentációjában ismertette a program részleteit, amelyből kiderült: összesen 315 főt kell a program végére, azaz 2019. nyár közepére álláshoz juttatni, valamint 105 főnek kell képzést biztosítani, és 6 főnek kell segíteniük, hogy önfoglalkoztatóvá váljanak. A rendelkezésre álló 821 millió forint 70%- át képzésekre, és bértámogatásra kell költeniük, a fent maradó 30%-ot pedig a háttérmunkára fordítják. Elsősorban azoknak szeretnék az elhelyezkedését segíteni, akik jelenleg hátrányos helyzetűek és inaktívak, mint például az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők, a 25 év alatti, és 50 év feletti álláskeresők, a GYED- ről, GYES-ről visszatérők, a megváltozott munkaképességűek.

Forrás: vasarhelyitv.hu